Joshua Redman

Joshua Redman Quartet

The Loop Jazz Club, Divadlo Hybernia,


Americký saxofonista Joshua Redman je zástupce absolutní světové jazzové špičky. Jeho odraz ke kariéře byl členitý. Narodil se před 47 lety, a to slavnému saxofonistovi Walteru Dewey Redmanovi a tanečnici Renee Shedroff. Od každého z rodičů si vzal něco, od otce především jazz, od matky hlavně soul, rock, world music a klasiku. To vše se mu velmi hodilo na bostonské Berklee, kde našel vhodné a skvělé spoluhráče své generace. Odrazovým můstkem k jeho hvězdné kariéře byla však cena Thelonia Monka, kterou získal v roce 1991. Krátce na to vydal u hudebního vydavatelství Warner Bros své první album „Joshua Redman“, které bylo ihned nominováno na cenu Grammy.

Zřejmě pro případ, že by muzika nestačila, studoval Redman ještě Harvard i Yale. Ale muzika ho nakonec zaměstnává a živí dokonale. Jen v těchto měsících absolvuje nejprve evropské a pak americké turné - a podívejte se na itinerář – vystupuje téměř každý den. A to systémem "jestliže je úterý, musíme být v Belgii", pokud si vzpomínáte na ten slavný film z roku 1969, tedy roku, kdy se Joshua Redman narodil.

Tři projekty, ve kterých Joshua Redman figuruje, byly nominovány na ECHO Jazz 2016 Award a Redmanova skladba „Friend or Foe“ soupeřila na letošních cenách Grammy v kategorii o nejlepší jazzové improvizované sólo. Pouze pro zajímavost, v této kategorii se o Grammy Redman mimo jiné utkal s mladým Joey Alexanderem, který na letošních Proms vystoupí necelý týden před Redmanem. Těšte se tedy na Prague Proms, o vrcholné kvalitě programu nemůže být pochyb a jednou z jistot je právě Joshua Redman Quartet.

Galerie

Účinkující