Gast Waltzing

Skladatel a dirigent

Vášní Gasta Waltzinga, rodáka z Lucemburského království, byla vždy hudba. Na Lucemburské konzervatoři začal studovat v pouhých sedmi letech, klasické hudební vzdělání získal potom na Královské konzervatoři v Bruselu a svá studia završil na Pařížské konzervatoři. Sám sebe charakterizuje jako rozeného hudebníka: "Není to tak, že bych vstal a naplánoval si, kdy mám na hudbu čas, hudba mne obklopuje neustále."
Od roku 1982 vyučuje hře na trubku na Lucemburské konzervatoři, kde v roce 1986 založil jazzové oddělení, které dosud vede. Vydal mnoho alb od klasických (filmová hudba k Jiří a Drak a pro JCVD) po jazzové i taneční. Založil také jazzovou formaci Largo, se kterou vydal dvě alba u londýnského vydavatelství Warner Jazz a třetí pod vlastní značkou WPRJazz. V patnácti letech začal skládat a postupně se vypracoval ke skládání hudby pro film a televizi. Byl nominován na cenu pro nejlepšího evropského filmového skladatele. Pro film a televizi napsal na 160 skladeb, většinu z nich pro symfonický orchestr. Dirigoval na nich Lucemburskou filharmonii. S tímto orchestrem vystoupil při mnoha dalších příležitostech, například na slavnostním korunovačním koncertu pro Lucemburského velkovévodu v roce 2000 nebo při zahájení Tour de France v roce 2002, kde orchestr zahrál spolu se skupinou Scorpions.
V roce 2004 Waltzing založil WPR (Waltzing-Parke Records), mateřskou společnost své značky "WPR Jazz". Nahrál a produkoval desky mladých jazzových umělců a distribuuje po celé Evropě.  Při příležitosti otevření nově postavené Salle Grand Duchesse Charlotte v Lucemburku (známý jako Filharmonie) dirigoval nově založený Orchestre National de Jazz s hlavní hvězdou Georgem Dukem. Mezi další významné události patří i koncert s Lucemburským filharmonickým orchestrem a sólistou Didierem Lockwoodem. V květnu 2006 dirigoval ve zmíněném sálu lucemburské Filharmonie první "Pops At The Phil", nově vzniklý cyklus ve Filharmonii, ve kterém Lucemburský filharmonický orchestr hraje populárnější program s populárnějšími sólisty. První koncert se slavnou belgickou jazzovou zpěvačkou Mauranebyl byl beznadějně vyprodaný. Nyní působí jako hlavní dirigent tohoto cyklu a každoročně řídí také koncept programu Lucemburského filharmonického orchestru. Mezi hosty nechyběla jména jako New York Voices, James Morrison či Dianne Warwick.
Vystupoval také v Šanghaji na Světové výstavě při slavnostním otevření Lucemburského pavilonu. Napsal symfonické orchestrace k 16 písním pro popovou umělkyni Amy McDonald a diriguje na její živé nahrávce s Německým rozhlasovým orchestrem. V roce 2011 napsal filmovou hudbu k francouzskému filmu "De Force", v produkci Iris Productions Luxemburk, a "Hysteria" produkovaný Delux Productions. Ve stejném roce Gast  Waltzing také složil symfonické aranže pro skvělou africkou zpěvačku Angélique Kidjo. Její vystoupení se konalo před vyprodaným hledištěm Filharmonie v Lucemburku pod Waltzingovou taktovkou. Rok 2012 byl potom pro Gasta Waltzinga velmi plodným rokem. Napsal a nahrál soundtrack k druhé sérii Maison Close. Ta se vysílala v únoru roku 2013 na Canal+ a byla neméně úspěšná jako ta první. Nahrál také filmovou hudbu k "Dead Man Talking" Patricka Ridremonata, "Adieu Paris" Serge Bozona, "Clinique d'Amour" Artuse de Penguerna and dvě televizní epizody "Air Force One Is Down" Cilla Wareho.
V červenci 2012 vystoupil v Japonsku. Obě show v Cooton Club byly vyprodané, zahajovali také Sapporo City Jazz festival.  V roce 2013 nahrál v New Orleans své čtvrté album se skupinou Largo. Slavnostního koncertu k vydání tohoto alba se zúčastnili také The Soul Rebels.
Nadále ve věnuje komponování pro film ("Belle Comme la Femme d'un Autre" Catherine Castelové a "Les Ames de Papier" Vincenta Lannoo). S Largo poté vystoupil také v Číně a Rusku. Mezi významné události se zařadil také další koncert v rámci Pops cyklu s Filharmonií v Lucemburku, tentokrát s Kurtem Ellingem.