O festivalu

Vážení a milí příznivci festivalu Prague Proms,

přestože ještě není zcela uspořádán archiv momentů z letošní festivalové šňůry a ani zcela neodezněly debaty o zdařilosti a možnostech vylepšení programové nebo organizační stránky letošních „Promsů“, už jsme zde s první zpravodajskou relací o tom, co Vás čeká na festivalu Prague Proms v r. 2016. Myslím, že se máme všichni na co těšit, protože toho opravdu není málo – hvězdná pěvecká trojka, kterou Vám chceme představit, Vás o tom jistě přesvědčí! S podrobným a úplným programem Vás seznámíme samozřejmě s dostatečným předstihem před úvodním koncertem, ale již dnes se Vám můžeme pochlubit a s Vámi se podělit o ta nejlepší očekávání, která si od nadcházejícího ročníku slibujeme.

Tak ze všeho nejdříve – Edita Gruberová! Ano právě „Edita Velká“ nebo lépe „La Santa di Bratislava“, jak je v mnohých obdivných článcích titulována tato „Královna koloratury či belcanta“, přijala pozvání k účasti na našem festivalu. Budeme ji mít možnost vidět a slyšet 28. 6. 2016 v našem oblíbeném Obecním domě, za doprovodu Českého národního symfonického orchestru pod vedením jejího talentovaného krajana, dirigenta Petera Valentoviče.

Další hvězda, o které bude řeč, vyznává odlišný žánr, ale svou velikostí, popularitou a velkým charisma, stejně jako originálním hlasem si se svou dříve zmíněnou kolegyní v ničem nezadá. Pětinásobná držitelka ceny Grammy, zpěvačka s mimořádně silným smyslem pro jazz a R&B, legendami opředená a charismatická Dianne Reeves.  Její poslední 3 alba mají zásluhu na získání posledního ocenění Best jazz vocal album v r. 2015 za „Beautiful Life“. Hlavní myšlenkou je „Život je krásný a já bych chtěla, aby lidé oslavovali to, co je velmi často přehlíženo…“. Možnost slyšet její krédo z bezprostřední blízkosti budeme moci dne 24. 6. 2016 tamtéž. Dianne si sebou přiveze čtyřčlennou skupinu hudebníků, kteří doplní Český národní symfonický orchestr, a pro její obdivovatele prozradíme, že v její šatně nesmí chybět kromě jiného mísa pekanových oříšků a mandlí (…a také pivo, buď dobré domácí provenience, nebo značky Samuel Adams či Boston Lager).

Poslední ze třech jmenovaných bude pro mnohé posluchače nejpřitažlivější nejen pro naprosto exotický zjev a výjimečný zpěv, ale i pro její aktivity ve prospěch svého národa a rodného státu Benin. Ano, 13. července 2016 vystoupí ve Smetance s ČNSO „Queen of African Music“ Angélique Kidjo. Skvělá zpěvačka, proslavená vlastní tvorbou, se vedle jazzu, soulu, reggae a latiny nechává inspirovat také lokálními žánry, jako jsou Afropop, Caribbean zouk nebo Congolese rumba. Natočila řadu světových hitů, namátkou Gershwinovo „Summertime“, Ravelovo „Bolero“, „WoodooChild“ od Jimmiho Hendrixe nebo „Gime Shelter“ z dílny Rolling Stones. Kromě některých afrických jazyků (např. rodný fon nebo yoruba) zpívá v angličtině a francouzštině a je známá tím, že používáním některých smíšených výrazů si vytváří při tvorbě písně vlastní jazyk. Její občanské a politické aktivity jsou zaměřeny k řešení neutěšeného sociálního postavení afrických žen a dětí, které jsou často vystavovány násilí a bídě. Je držitelkou čestných doktorátů z Yale Univerzity, Berklee College of Music a Middlebure College a občasnou dopisovatelkou New York Times.

Autor textu: Jan Hodoušek